Trochę suchej teorii jako wprowadzenie do nowego okienka technologicznego w krótkofalarstwie.
DMR – (Digital Mobile Radio) to otwarty standard cyfrowej łączności radiowej opracowany przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych
I co dalej?
DMR wykorzystuje wielodostęp z podziałem czasowym TDMA (Time Division Multiple Access), który pozwala udostępnić w jednym kanale radiowym o szerokości
12,5 kHz dwie niezależne szczeliny czasowe umożliwiające korzystanie z dwóch niezależnych kanałów komunikacyjnych.
Pozwala to prowadzić dwie niezależne rozmowy, bądź przesyłać w tym samym czasie dane.
To chyba tyle. Rozpisywać się nie ma co, ponieważ w samym internecie jest sporo informacji o samym DMR. Waldek SP2ONG opisał bardzo wiele na ten temat.
Jak to się u mnie zaczęło?
Jako pokolenie w miarę cyfrowe, to ciągnęło mnie do tego typu rozwiązań. Sprzęt był drogi i niestety na takie systemy Jak D-Star nie było i nie jest mnie stać. DMR okazał się “dzięki Chińczykom” na moją kieszeń i mówcie co chcecie, ale dzięki Chińskiej produkcji mogę poznawać i cieszyć się z rozwiązań cyfrowych.
W śród krótkofalowców są podzielone zdania na temat samych łączności cyfrowych, bo jakby nie było “spinamy” nasze HotSpoty, przemienniki w sieć internetu i prowadzimy łączności za pomocą internetu, więc część z nas zadaje sobie pytanie to w takim razie co to za łączność kiedy zamiast troposfery i nieznanego efektu końcowego przeprowadzenia łączności rozmawiamy ze sobą jakby z telefonu? Jak zapisać taką łączność w logu? i czy w ogóle można? Wszystko można, są też koledzy, którzy nie prowadzą logów w “analogu” 🙂 Każdy z nas znajdzie coś dla siebie.
Do rozmów w systemie DMR potrzebny nie tylko jest znak, ale również rejestracja w bazie numerów ID. Poniżej możesz zarejestrować swój znak już teraz 🙂 Przygotuj tylko kopię licencji krótkofalarskiej, którą będziesz musiał przesłać.